В «Софії Київській»впала стіна

На вихідних в Києві рухнула частина п’ятиметрової стіни —огорожі національного заповідника «Софія Київська»,побудованого в 60х роках. За словами мешканців будинку навпроти (вул. Стрілецька, 7/6), гуркітвід обрушилася огорожі був настільки сильним, що в квартирах затремтіли стіни. «Сталося це годинв 11 ранку. Я була вдома, готувала обід. Раптом пролунав сильний гуркіт, в квартирі затремтілистіни і посуд! Я подумала, що це вибух, що десь витік газу стався. Виглянула у вікно — а там стінаміж заповідником і нашим двором обвалилася…» — розповіла нам місцева мешканка Олена Крюкова.

Керівництво заповідника каже, що потрібно зміцнювати всю стіну, інакше будуть нові обвалення, а вмерії готують звернення в прокуратуру. «Сегодня» побувала на руїнах і дізналася, як сталася НП.

«КРАХ». Діра, яка утворилася в стіні 27 метрів в довжину. Цілісний цегельний пласт, що випав зпаркану, так і лежить на території заповідника в «Софії» нам розповіли, що до ремонтуприступлять вже на цьому тижні. «Звалилися стіни розберемо по цеглинах і досліджуємофундамент. Якщо знадобиться закладемо в цьому місці новий», говорить заступник гендиректоразаповідника Любов Апостолова. За її словами, на ремонт діри піде не менше 100 тис. грн, а покиотвір в стіні відгородять сіткою. «Якщо не встигнемо закінчити ремонт до початку морозів, топродовжимо вже в наступному році», каже Апостолова.

Але закласти дірку мало, кажуть у заповіднику. Ремонт потрібний всій стіні цілком (довжина — близько 1 км), інакше може обвалитися ще й частину огорожі. «Стіни «Софії» не реставрувалисябагато десятків років. Тільки цього року був розроблений проект реставрації, який передбачає посилення фундаменту на ділянках, де це необхідно, і гідроізоляцію. При наявності коштівреставрацію всіх стін можна провести за один рік», каже Апостолова. Торік, за її словами, ці роботи оцінили в 1,5 млн грн.

АРХЕОЛОГАМ ПОЩАСТИЛО. Серед жителів навколишніх будинків побутує кілька думок про причини руйнування паркану. «Метрів за 10 від стіни, що обвалилася вже другий рік щось риють,навіть трактор приганяли. Напевно, тому стіна і не витримала — її адже збудували ще в 60-х», каже місцева жителька Антоніна Щепило.

У заповіднику вважають, що всьому виною неякісна кладка цегли і розчин. «Зараз видно, що частину паркану, яку побудували за радянських часів, була в аварійному стані — вона крива і нахилена вліво.Розчин, який використовувався для кладки цегли, містить багато піску і просто розсипається вруках! Швидше за все, через це стіна і звалилася, не витримавши перепаду температур«, — припускають в заповіднику. І додають: дійсно, в 12 метрах від цієї стіни велися розкопки залишківстародавнього храму, який багато дослідників пов’язують з Іринінської церквою, заснованої щеЯрославом Мудрим. «За час розкопок ми знайшли близько 38 артефактів посуд, бронзовийключик. Але ці розкопки знаходяться далеко від стіни і не могли на неї вплинути. До речі, мизавершили їх у п’ятницю — за день до того, як стіна рухнула. Це просто диво — адже страшно навітьуявити, що було б, якби стіна обвалилася раніше. Адже вона могла завалитися прямо наархеологів!».

Прокуратура перевірить. «Потрібно вивчити ситуацію і визначити, хто правий, а хто винен. У середу буде виїзне засідання нашої комісії, на ній буде прийнято рішення про звернення до прокуратури«, розповів «Сегодня» глава комісії Київради з культури Ігор Луценко. Експерти жвважають, що влада повинна категорично заборонити будь-які стройработи в буферній зоні. «Стіназаповідника обвалилася, і це дзвіночок для влади. Потрібен негайний мораторій на будівництво вбуферній зоні «Софії» та Лаври«, — вважає член колегії Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Ірина Никифорова.

Джерело

В «Софії Київській»впала стіна: 3 комментария

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *